Счетоводна къща Булдес 2006
Счетоводство | Финансов одит | Енергетика

Пазар на електроенергия


Двата сегмента са наблюдавани и контролирани от Комисията за енергийно и водно регулиране ("КЕВР"). Основните функции на КЕВР са лицензирането и надзора на производителите и търговците на електроенергия, защита на потребителите и създаване на регулирани цени на електроенергията.
Единното оперативно планиране, координиране и управление на електроенергийната система на Република България се осъществява от Електроенергиен системен оператор ЕАД (ЕСО). ЕСО организира съвместната работа на електроенергийната система на България с електроенергийните системи на други страни и осигурява експлоатацията, поддръжката и надеждното функциониране на електропреносната мрежа. Компанията осъществява транзит на електроенергия по националната мрежа и организира пазара на електрическа енергия в България.
Закони и нормативни разпоредби, регулиращи пазара на електроенергия в България:
- Закон за енергетиката (ЗЕ);
- Закон за акцизите и данъчните складове (ЗАДС);
- Наредба № 3 от 21 март 2013 г. за лицензиране на дейностите в енергетиката;
- Наредба № 1 от 18 март 2013 г. за регулиране на цените на електрическата енергия;
- Правила за търговия с електрическа енергия;
- Правила за условията и реда за достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи;
- Правила за измерване на количеството електрическа енергия;
- Тръжни правила за разпределяне на преносни способности по междусистемни връзки със съседни държави;
- Тарифа за таксите, които се събират от КЕВР по ЗЕ.
Лицензиране за търговия с електрическа енергия - регулаторни условия
Търговията с електрическа енергия е обект на придобиване на лицензия за търговия с електрическа енергия, издадена от КЕВР, както е предвидено в чл. 39, ал. 1, т. 5 от ЗЕ. Лицензията за търговия може да бъде разширена за дейностите „Координатор на стандартна балансираща група“ и/или „Координатор на комбинирана балансираща група“.
Лицензът за търговия с електрическа енергия позволява на лицензираното дружество:
- да купува електроенергия от централи или други търговци;
- да продава на други търговци и крайни клиенти (промишлени и домакинства);
- да изнася и внася електроенергия от и в България и да участва в търгове за разпределяне на преносни способности по междусистемни връзки със съседни държави.
Юридическите лица от трети страни (извън ЕС) не могат пряко да получат лицензия за търговия с електроенергия. За тази цел те трябва да регистрират местно дъщерно дружество.
Ние Ви предлагаме:
- Подготовка на пълен комплект документи, необходими за придобиване на лицензия за търговия с електрическа енергия (Анализ на пазара на електрическа енергия, бизнес план, прогнозни финансови отчети, SWOT анализ и др.);
- Консултации по ЗКПО и ЗДДС на компании, търгуващи с енергийни продукти (електрическа енергия, газ и въглища) и търговски права за пренос;
- Консултации относно акциз върху енергийните продукти (ЗАДС);
- Извършване на регистрации по ЗАДС в предвидените от закона случаи в Агенция Митници;
- Представителство пред НАП и Агенция Митници;
- Отчитане на внос, износ и транзит на електрическа енергия за трети страни, съгласно Европейското митническо законодателство (опростени процедури за оформяне на място);
- Консултации по Интрастат законодателството и подаване на Интрастат декларации на компании, търгуващи с енергийни продукти;
- Подготовка и подаване на Формуляр за предоставяне на информация до Министерството на енергетиката, съгласно чл. 36е, ал. 2 от ЗЕ за търговци, които внасят електрическа енергия в България.
За повече информация, моля свържете се с нас.
